Vedeli ste, že vysoký podiel mäsa zvýši pH moču a tvoria sa najčastejšie typy močových kameňov?___

Čo je urolitiáza?

Urolitiáza je medicínsky výraz, ktorý označuje prítomnosť kameňov v močovom trakte. Existuje viacero typov močových kameňov a tzv. struvity a oxaláty patria medzi najčastejšie. 

Prečo vznikne močový kameň?

Kamene kalciumoxalátového typu môžu vzniknúť, ak majú vaše mačičky nevyvážený príjem vápnika v krmive a tiež zvýšený podiel oxalátov v krmive. Vysoké množstvo oxalátov sa nachádza hlavne v potravinách ako červená repa, mrkva, zeler, listová cvikla, zemiaky, rebarbora, špenát, čokoláda, orechy, fazuľa, sezam, sója, pohánka, pšenica, pšeničná múka, žito, čierny čaj. Nielen veľa oxalátov a nevyvážený príjem vápnika v krmive, ale aj prípadná otrava etylénglykolom (nemrznúca zmes) vedie ku vzniku takýchto močových kameňov. Struvitové kamene vznikajú pri nadmernom dennom príjme bielkovín (veľa mäsa) alebo v dôsledku infekcie prítomnej v močovom trakte. Baktérie, ktoré infekciu spôsobia, zvýšia pH moču a takto vznikne struvit.
Priemerný vek mačiek trpiacich urolitiázou je 7 rokov s častejším výskytom u samíc.

Aké príznaky u mačiek pozorujeme?

• neprirodzený postoj mačky počas močenia
• sťažené a bolestivé močenie
• častejšie močenie, resp. pokusy o močenie
• prítomnosť krvi v moči
• zvýšený smäd
• zväčšené brucho

Akým spôsobom zistí veterinár, že ide o močový kameň?

Veterinárny lekár najprv vykoná základné klinické vyšetrenie zvieratka (zmeria telesnú teplotu, popočúva srdiečko a pľúca, prehmatá lymfatické uzliny a skontroluje sliznice). Ďalej sa bude snažiť zistiť, v akých podmienkach mačka žije, čím je kŕmená a či mala v minulosti podobný problém. Medzi dôležité vyšetrovacie metódy patrí USG vyšetrenie močového traktu na rozlíšenie veľkosti, typu a lokalizácie močového kameňa, RTG vyšetrenie, laboratórna a mikroskopická analýza moču. Moč sa získava cystocentézou (odber moču ihlou priamo z močového mechúra pod kontrolou USG), čo je metóda, ktorá umožní veterinárnemu lekárovi získať sterilný moč. Ďalším spôsobom ako získať moč je odberová súprava, ktorá obsahuje špeciálne priehľadné granulky, ktoré nasypete do mačacieho záchodíka namiesto piesku. Granulky do seba moč nenasajú, a preto ho môžeme zo záchodíka odobrať pipetou alebo striekačkou a poslať na rozbor. Ak sa mačka nedokáže sama vymočiť, môže sa lekár pokúsiť odobrať moč pomocou katétra (hadičky zavedenej do močovej rúry).

Ako odstrániť močové kamene?

Niektoré kamene sa dajú rozpustiť diétou, iné sa musia chirurgicky odstrániť. V každom prípade odporučí lekár úpravu alebo zmenu krmiva s cieľom rozpustiť močové kamene, zakáže majiteľom kŕmiť mačky rôznymi pamlskami a ľudskou potravou. Rozpustenie kameňov môže trvať od 2 týždňov až po 5 mesiacov. Ak kameň predstavuje mechanickú prekážku v odtoku moču, musí sa odstrániť chirurgicky. Dodržiavanie diéty slúži aj ako prevencia pred vznikom močových kameňov.

Ako zabezpečiť správnu výživu pre svoju mačku?

Existujú granule a konzervy vyrobené špeciálne pre mačky, ktoré obsahujú dostatočný a vyvážený pomer všetkých živín, ktoré mačka potrebuje pre svoj život. Najlepšie vám s výživou poradí veterinárny lekár, ktorý podľa veku, výživného stavu a množstva denného pohybu pomôže vypočítať potrebnú dennú dávku krmiva pre vašu mačku. Zvlášť citlivú skupinu mačiek predstavujú jedince po kastrácii, pretože u nich je ešte väčšie riziko vzniku močových kameňov a nadváhy. Mali by prijímať krmivo upravené špeciálne pre kastrované mačky.

 

Zaujímavosti na záver

• priemerné množstvo vyprodukovaného moču u zdravej mačky je 28 ml/kg
• zdravá mačka močí 2 - 4x denne

 Spracovala: MVDr. Marika Urichová